Eko rękodzieło – czy to możliwe?
To pytanie, które zadają sobie zarówno twórcy, jak i klienci. Czy rękodzieło poza jakością i wyjątkowością ma szansę być eko? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wpływ na to mają różne czynniki. Jest jednak kilka ogólnych zasad, które dotyczą maleńkich i tych trochę większych manufaktur, a dzięki którym rękodzieło będzie w pełni ekologicznym wyrobem.
Zanim powstaną wyjątkowe prace, trzeba zaopatrzyć się w półprodukty. Jest to ciągłe balansowanie pomiędzy ceną a jakością. Można nazwać to walką, bo chcąc sprzedawać swój produkt w atrakcyjnej cenie, nie chcemy rezygnować z najwyższej jakości. Idealnie jest wtedy, kiedy możemy zaopatrzyć się u innego małego przedsiębiorcy, czym wspieramy innego rękodzielnika – jednak nie zawsze się tak udaje. Zaś idąc do dużego sprzedawcy warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Recycling
Czy produkt (np. ramka, pudełko czy inny półprodukt niezbędny do pracy) został wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu. Jeżeli tak – na produkcie ZAWSZE znajduje się informacja. Wybierając produkty z recyklingu wspierasz ekologię i rynek materiałów z odzysku.
Recykling to również wykorzystywanie materiałów w innej, nowej formie. Pierwsze prace, które są próbami – mogą posłużyć jako baza do innych projektów, a w sferze warsztatowej – jako próbniki do prezentacji styli i omówienia możliwych opcji.
Z „drugiej ręki”
Coraz częściej rękodzielnicy sięgają po materiały z “drugiej ręki”. Z kolorowego szkła możemy wykonać ozdobne ornamenty np. w glinianych naczyniach lub biżuterii. Tekstylia, a nawet skrawki przemysłowe, posłużą do uszycia np. zabawek. Zaś na pchlich targach i wymiankach sąsiedzkich znajdziemy drewno, metal lub inne półprodukty, z których stworzymy swoje rękodzieło. To wszystko sprawi, że sami będziemy mini fabryką recyklingu, a przez to nasza praca będzie o wiele bardziej “eko”!
W naszych pracowniach są też elementy wyposażenia: stoły, specjalistyczne maszyny, narzędzia, czy formy. Wiele z nich możemy kupić od osób, które już rękodziełem się nie zajmują. Dzięki temu wyposażymy naszą pracownię dbając przy okazji o środowisko i swój budżet.
Zrównoważone pozyskiwanie
To pojęcie odnosi się do drewna, roślin, kwiatów i innych materiałów pochodzenia naturalnego. Oznaczenie, że kupiona rzecz pochodzi z firm dbających o zrównoważony rozwój, daje nam informację, że na miejsce wyciętego drzewa zostało posadzone nowe. Nie ma pracowni, która działa w 100 % recyklingowo, dlatego warto sprawdzać napisy na opakowaniach.
Eko opakowania
Nie każdy produkt możemy włożyć w szary papier. Delikatne prace wymagają ochrony już na etapie oglądania i wybierania. Tu idealnym przykładem jest biżuteria. Musi być dobrze widoczna, a z drugiej strony zabezpieczona przed uszkodzeniami. Co zrobić, żeby zastąpić plastikowe opakowania? Od niedawna możemy używać celofanu i innych folii wykonanych z celulozy. Produkty łudząco przypominają dobrze nam znane folie, jednak są w pełni biodegradowalne.
Jeżeli twórca zwraca uwagę na te elementy, to możemy mówić o jego eko odpowiedzialności i śmiało robić zakupy. Rękodzieło, jak każda forma aktywności, nie jest całkowicie “eko”. Do pracy potrzebujemy prądu, kleju, samochodu, czy zamówień online (ślad węglowy), a tym bardziej oddychania. Każda aktywność na Ziemi wpływa na nią i ją zmienia.
Jako konsument masz wpływ na środowisko. Kupisz rękodzieło z manufaktury, która półfabrykaty wykorzystuje w sposób oszczędny i do końca, dba o środowisko, nie zanieczyszcza go oraz nie generuje gór śmieci? A może nie ma to dla Ciebie znaczenia?
Ola z Olki pracownia