Eko rękodzieło - stowarzyszenie rękodzielnicze Artis

Eko rękodzieło – czy to możliwe?

To pytanie, które zadają sobie zarówno twórcy, jak i klienci. Czy rękodzieło poza jakością i wyjątkowością ma szansę być eko? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wpływ na to mają różne czynniki. Jest jednak kilka ogólnych zasad, które dotyczą maleńkich i tych trochę większych manufaktur, a dzięki którym rękodzieło będzie w pełni ekologicznym wyrobem. 

Eko rękodzieło - stowarzyszenie rękodzielnicze Artis
Eko rękodzieło – stowarzyszenie rękodzielnicze Artis

Zanim powstaną wyjątkowe prace, trzeba zaopatrzyć się w półprodukty. Jest to ciągłe balansowanie pomiędzy ceną a jakością. Można nazwać to walką, bo chcąc sprzedawać swój produkt w atrakcyjnej cenie, nie chcemy rezygnować z najwyższej jakości. Idealnie jest wtedy, kiedy możemy zaopatrzyć się u innego małego przedsiębiorcy, czym wspieramy innego rękodzielnika – jednak nie zawsze się tak  udaje. Zaś idąc do dużego sprzedawcy warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. 

Recycling

Eko rękodzieło - stowarzyszenie rękodzielnicze Artis
Eko rękodzieło

Czy produkt (np. ramka, pudełko czy inny półprodukt niezbędny do pracy) został wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu. Jeżeli tak – na produkcie ZAWSZE znajduje się informacja. Wybierając produkty z recyklingu wspierasz ekologię i rynek materiałów z odzysku. 

Recykling to również wykorzystywanie materiałów w innej, nowej formie. Pierwsze prace, które są próbami – mogą posłużyć jako baza do innych projektów, a w sferze warsztatowej – jako próbniki do prezentacji styli i omówienia możliwych opcji. 

Z „drugiej ręki”

Coraz częściej rękodzielnicy sięgają po materiały z “drugiej ręki”. Z kolorowego szkła możemy wykonać ozdobne ornamenty np. w glinianych naczyniach lub biżuterii. Tekstylia, a nawet skrawki przemysłowe, posłużą do uszycia np. zabawek. Zaś na pchlich targach i wymiankach sąsiedzkich znajdziemy drewno, metal lub inne półprodukty, z których stworzymy swoje rękodzieło. To wszystko sprawi, że sami będziemy mini fabryką recyklingu, a przez to nasza praca będzie o wiele bardziej “eko”!

Eko rękodzieło - stowarzyszenie rękodzielnicze Artis
Eko rękodzieło

W naszych pracowniach są też elementy wyposażenia: stoły, specjalistyczne maszyny, narzędzia, czy formy. Wiele z nich możemy kupić od osób, które już rękodziełem się nie zajmują. Dzięki temu wyposażymy naszą pracownię dbając przy okazji o środowisko i swój budżet. 

Zrównoważone pozyskiwanie

To pojęcie odnosi się do drewna, roślin, kwiatów i innych materiałów pochodzenia naturalnego. Oznaczenie, że kupiona rzecz pochodzi z firm dbających o zrównoważony rozwój, daje nam informację, że na miejsce wyciętego drzewa zostało posadzone nowe. Nie ma pracowni, która działa w 100 %  recyklingowo, dlatego warto sprawdzać napisy na opakowaniach. 

Eko opakowania

Nie każdy produkt możemy włożyć w szary papier. Delikatne prace wymagają ochrony już na etapie oglądania i wybierania. Tu idealnym przykładem jest biżuteria. Musi być dobrze widoczna, a z drugiej strony zabezpieczona przed uszkodzeniami. Co zrobić, żeby zastąpić plastikowe opakowania? Od niedawna możemy używać celofanu i innych folii wykonanych z celulozy. Produkty łudząco przypominają dobrze nam znane folie, jednak są w pełni biodegradowalne.  

Eko rękodzieło - stowarzyszenie rękodzielnicze Artis
Eko rękodzieło

Jeżeli twórca zwraca uwagę na te elementy, to możemy mówić o jego eko odpowiedzialności i śmiało robić zakupy. Rękodzieło, jak każda forma aktywności, nie jest całkowicie “eko”. Do pracy potrzebujemy prądu, kleju, samochodu, czy zamówień online (ślad węglowy), a tym bardziej oddychania. Każda aktywność na Ziemi wpływa na nią i ją zmienia. 

Jako konsument masz wpływ na środowisko. Kupisz rękodzieło z manufaktury, która półfabrykaty wykorzystuje w sposób oszczędny i do końca, dba o środowisko, nie zanieczyszcza go oraz nie generuje gór śmieci? A może nie ma to dla Ciebie znaczenia?

 Ola z Olki pracownia

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *